Dovolte si být nedokonalá!

Většina žen chce být skvělou matkou, manželkou, milenkou, kamarádkou či kolegyní, která s přehledem zvládá navařit a uklidit domácnost, postarat se o děti, být v práci výkonná a úspěšná.

Ráno vypraví děti do školek a škol, následně se v práci snaží podávat výkony, aby odpoledne včas vyzvedly děti, obrazily s nimi kroužky, nákupy či jiné potřebné záležitosti. Doma pak chystají večeře, uklízí, perou, žehlí, vyřizují to a řeší tohle. A místo klidného večera s partnerem pak padnou únavou a vyčerpáním, aniž by si tu svou dokonalost vůbec stihly užít. Honí se za tou dokonalostí a úplně zapomínají na sebe samotné.

Nechci vám tvrdit, že všechny tyto činnosti jsou nesmyslné a dělat je nemáte. Naopak. Je však potřeba najít určitou rovnováhu a respektovat taky sami sebe.

Jak ale zapomenout na všechna ta „musím“?

Zamyslete se sami nad sebou, nad svými cíli a prioritami. Skutečně upřímně se sama sebe zeptejte, kdo vás nutí všechny ty věci, které zastáváte, dělat? A co se stane, když tu danou věc zrovna teď hned neuděláte?

„Všechny ty věci, které zastáváte, jsou pouze a jen ve vašich rukou. A vždy se můžete sama rozhodnout, jestli tu danou věc uděláte nebo ne.“
  • Je jen vaše volba, jestli necháte všechny povinnosti jen na sobě nebo zapojíte i partnera a případně starší děti.
  • Je jen vaše volba, jestli půjdete cvičit, nebo zůstanete doma uklízet.
  • Je jen vaše volba, zda ještě chvíli počká neumyté nádobí nebo bude jeden den bez teplé večeře. Zboří se snad svět?
  • Je jen vaše volba, pokud si denně nevyšetříte ani chvilku na sebe. A stačilo by kolikrát tak málo. Třeba vynechat svůj oblíbený seriál, který vám stejně nedá tolik, jako ten vyšetřený čas, který můžete strávit podle svých představ.

Nebojte se sami sebe vidět jako prioritu číslo jedna.  Nemá to nic společného s tím, že byste byla sobecká vůči ostatním. Jde jen o to, že stejně jako všichni ostatní potřebujete někde nabrat sílu a energii, vydechnout a odpočinout si.

Já jsem takhle včera po práci upustila od žehlení a raději se vydala na kopečky za sluníčkem a na vzduch. A nemám výčitky svědomí, protože jsem to udělala vědomě pro sebe, abych nabrala novou sílu a energii, vyčistila si hlavu od všech těch úkolů a povinností. Žehlení tedy ještě chvilku počkalo, ale šlo mi to pak daleko líp, protože i za tu chvilku na vzduchu jsem se cítila odpočatá a plná energie.

A o tom to je. Když si vyšetříte čas jen pro sebe, abyste vydechla a nabrala sil, půjdou vám pak všechny ty povinnosti snadněji a rychleji. Vyšetříte tedy další čas, který můžete trávit podle sebe.

Nesnažte se tedy být dokonalá za každou cenu. Plánujte všechny ty úkoly i s ohledem sama na sebe a nemějte pocit viny, když něco ten den nestihnete. Naopak, užijte si ten pocit, že právě místo neumytého nádobí jste vyšetřila čas jen pro sebe 🙂

 

Pomáhám ženám stát na vlastních nohou tak, aby dokázaly dětem dát to nejlepší případně i bez partnera. Jsem profesionální terapeutický kouč. Více o mě se dozvíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více informací