„Nemám čas“ vs. „Nechce se mi“

Posledních pár týdnů zažívám opravdu náročné období jak po pracovní stránce, tak i po té osobní. Dalo by se říci, že jsem v podstatě v jednom kole i 20hod denně. Což je kolikrát asi spousta z nás. Přiznávám, že se i chvilkami cítím unavená a vyčerpaná. Je pro mě v této době hodně těžké zvládat práci, starat se o dceru, partnera, rodinu, domácnost a ještě si najít čas na svoje koníčky nebo přátele.

Mohla bych říct, že nemám na nic čas. Ale neříkám to. Proč?

„Nemám na nic čas“ je dost často v dnešní době jen nový způsob, jak říci, že se mi něco nechce.

Přátelům, rodině i dětem je přece jednodušší říci, že teď nemám čas, než jim na rovinu vysvětlovat, proč se mi zrovna do jejich nápadu nechce. „Nemám čas“ je dnes natolik rozšířená formulace, že už se nad tím totiž nikdo ani nepozastaví. Zatímco vysvětlením svých odlišných postojů se můžeme setkat i s nepochopením od ostatních.

Moje dcera se teď taky netvářila nadšeně, když jsem odmítla její myšlenku naučit ji šít na šicím stroji. A chvíli to trvalo, než pochopila, že jí to ráda naučím, ale abych jí to mohla učit v klidu, potřebuji nejdřív dodělat práci, která mě limituje termínem. Kdybych jí řekla hned, že nemám čas, asi by tolik se mnou o tom nediskutovala. Ale ani by nepochopila, že v danou chvíli mám já jiné priority než ona a je tedy třeba najít nějaký kompromis.

„Všichni máme k dispozici stejné množství času, ale každý je strávíme podle svých vlastních priorit.“

A ano, i tak můžeme říci, že toho času máme málo a je někdy opravdu náročné si najít chvilku volna, nicméně přiznejme si sami. Když něco opravdu chceme, čas si na to dokážeme udělat. Dokážeme všechny ty na první pohled důležité povinnosti odsunout, nebo je jinak vyřešit, abychom si našli čas na to, co chceme. I kdyby šlo o 5 minut volného času.

„Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“

A pokud má někdo opravdu pocit, že to nedokáže, měla bych jeden tip. 

Zkuste se na chvilku od všech těch úkolů odprostit. Ano, jsou záležitosti, které nesnesou odkladu. Ale co ty ostatní? Co se stane, když je teď hned neuděláte a chvilku ještě počkají? 🙂

 

 

Pomáhám ženám stát na vlastních nohou tak, aby dokázaly dětem dát to nejlepší případně i bez partnera. Jsem profesionální terapeutický kouč. Více o mě se dozvíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více informací